ІІ Відлуння Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини

Адреса проведення заходу : вул.Гончара 4, арт центр я галерея

Чеський центр у Києві запрошує Вас на ІІ Відлуння Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Один світ», яке відбудеться з 15 по 17 грудня у Дніпропетровську.

Jeden svět/Оne World – це чи не найбільший у світі правозахисний фестиваль документального кіно, одна із найголовніших подій Чехії, що охоплює більше 40 міст та притягує близько 100 тисяч відвідувачів щороку. Соціально-політичне життя, захист довкілля, міжнародні конфлікти – далеко не все коло питань, що охоплюють покази. Окрім того фестиваль визначає кращого режисера у своїй галузі та пропонує зацікавленим партнерам проводити своєрідні відлуння фестивалю у своїх країнах. Наприклад, учасниками цієї події вже стали: This Human World з Австрії, One World Berlin, Watch Docs. Human Rights in Film IFF у Польщі, Guth Gafa Documentary Festival з Ірландії та чимало інших помітних фестивалів.

Відлуння «Одного світу» у Дніпропетровську представить три фільми та тематичні дискусії, а також читання, присвячені соціальній поезії Дніпропетровська та Острави.

15 грудня  

18:00

Прес-конференція за участі Надзвичайного та Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Івана Почуха, колишнього міністра з прав людини Чеської Республіки Джаміли Стеглікової, визначних активісток в галузі прав людини Вєри Роубалової-Костланової та Петрушки Шустрової, документаліста та громадського активіста Бржетіслава Рихліка, чеських журналістів Івана Мотиля та Їржі Пеняса.

18:30  «Немає хартії без андеґраунду», режисер Бржетіслав Рихлік, 52 хв.

За заснуванням Хартії 77 стоять політичні процеси над чеськими андеґраундними музичними гуртами Plastic people of the Universe і DG 307.

Після показу відбудеться бесіда з режисером Бржетіславом Рихліком та дискусія «Культура під загрозою», в якій крім колишнього міністра з прав людини Джаміли Стеглікової візьмуть участь підписанти Хартії 77 Петрушка Шустрова та Вєра Роубалова.

16 грудня 

18:30   «Чорна перлина versus Сталеве серце»: вечір поезії Острави й Дніпропетровська. 

Подія, яка поєднає у собі поезію третіх за величиною міст України й Чехії – Острави й Дніпропетровська, а також сталеварні й гірничі регіони Сілезії й Дніпропетровської області. Протягом одного століття ці два регіони були позбавлені свого коріння, підлягли кардинальним змінам щодо соціального й культурного упорядкування, а місцева поезія занурюється в теми застільної філософії виживання. Розмова про поетичну мову, яка народжується поміж життям у темряві шахт, червоним багаттям високих печей і екзальтованими розмовами в шахтарських барах.

19:00 «Ольга», режисер Мірослав Янек, 87 хв.
Цей документальний фільм – не розповідь про чиюсь біографію, це особистий портрет відомої особистості – першої леді Ольги Гавел. Самобутня жінка, відома загалу як дружина Вацлава Гавела й засновниця фонду «Комітет доброї волі», постає перед нами з іншого, непублічного боку. Янек не зосереджується на офіційних біографічних датах, про Ольгу більше говорять досі не опубліковані архівні кадри та фотографії, а також приватні спогади друзів.

Після показу відбудеться бесіда «Жінки й дисидентський світ» за участі юристки та колишнього віце-президента нижнього палати чеського парламенту Ганни Марванової, політичних в’язнів та дисиденток за комуністичної доби Вєри Роубалової та Петрушки Шустрової.

17 грудня 

18:30 «Справа Церван», режисер Роберт Кіргоф 

Людмилу Церван, доньку полковника Цервана, вбили 37 років тому. У справі, розслідування якої триває вже ось скоро 40 років, відзначився й колишній президент Ґустав Гусак. У ході розслідування було проведено десятки допитів й арештів, а також маніпуляцій, шантажу, приховування інформації та давання неправдивих свідчень. Через п’ять років слідства соціалістичний суд засудив групу з семи молодих чоловіків сумарно до 108 років ув’язнення. Без достовірних доказів і свідчень кожен із них відсидів у найгірших в’язницях Чехословаччини довгі роки, доки революція 1989 р. не принесла шансу на повторний судовий процес. У 2004 р. усупереч новим доказам, які піддавали сумніву їхню вину, підсудних знову визнали винними. Сьогодні ці семеро чоловіків уже похилого віку стверджують, що вони стали заручниками політично-судової системи комуністичного режиму, і зараз чекають на рішення Європейського суду з прав людини – це остання інстанція, яка може вирішити, чи помруть вони вбивцями.

Після показу відбудеться бесіда «Юстиція і право» з провідним чеським юристом Ганою Марвановою та колишнім міністром з прав людини Чеською Республіки Джамілою Стегліковою.

Гості:

Ганна Марванова, 1962 р.н., відома чеська адвокатка, політик і антикорупційна активістка. У минулому депутат нижньої палати чеського парламенту та її віце-прем’єр-міністр, до останнього часу – перший заступник міністра юстиції.

Вєра Роубалова, 1947 р., відома дисидентка єврейського походження в часи комуністичного тоталітарного режиму, яка виростила чотирьох дітей і дотепер займається психотерапією та працює з біженцями.

Джаміла Стеглікова, народилася в 1962 р. у Казахстані, з 1992 р. має чеське громадянство. Лікарка, університетська професорка і політик. З 2007 р. по 2009 р. була міністром із прав людини й національних меншин. Залишила посаду за власним бажанням.

Петрушка Шустрова, 1947 р.н., у часи несвободи була політв’язнем, дисидентка, зараз відома журналістка та перекладачка з англійської та польської мов.

Еллі Тіліу, 1968 р.н., художниця і поетка.

Петр Мінаржік, 1975 р., видавець драматургії, режисер і журналіст. Окрім цього засновник одного з найвизначніших літературних фестивалів у Європі «Місяць авторських читань».

Іван Мотил, 1967 р., поет, редактор і публіцист важливого чеського політично-культурного журналу Týden.

Бржетіслав Рихлік, 1958 р.н., режисер, публіцист, викладач JAMU, громадський активіст.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *