Сьогодні, 27 лютого 2015 року, відбулося виїзне засідання представників виконкому щодо вивчення питання облаштування велосипедної інфраструктури – перших в місті веломаршрутів по Набережній від Південного мосту до ж/м Парус і по просп. Карла Маркса (від Автовокзалу до Інституту Фізкультури).
Цей виїзд можна назвати проривом у вирішенні питання розвитку велоінфраструктури в нашому місті, адже до того раніше далі просто обговорень в залах міськради і порожніх обіцянок від влади справа не доходила… Оптимізм, звичайно, стриманий і можливо передчасний, але є сподівання, що справа таки буде доведена до кінця.
Серед присутніх на виїзному засіданні були представники ініціативної групи з питань розвитку велоінфраструктури – Юрій Лозовенко (автор проекту Програми розвитку велоінфраструктури, ДОЕА “Зелений світ”) та Максим Семенов (заступник голови Громадської ради при міськвиконкомі, голова Дніропетровської асоціації екстремального спорту). Останній, до слова, пролобіював якнайскоріше проведення цього засідання і фактичне зрушення з місця питання розвитку велотранспорту на рівні міських чиновників.
Також були присутні представники профільних органів міськвиконкому: Департаменту транспорту та зв’язку (Сусленков В. В.), Департаменту комунального господарства та капітального будівництва (Самілик О. М), Департаменту взаємодії з правоохоронними органами, Головного архітектурно-планувального управління (Чайка Л. В.), представники КП “Дніпродорсервіс”.
Маршрут виїзного засідання проходив 2 обраними маршрутами майбутнього велоруху з первинної веломережі (згідно з Програмою) – проспектом Карла Маркса (близько 6 км) і Набережною від Південного мосту до ж/м Парус (21 км).
По проспекту пропозиція облаштувати велодоріжки розміткою з знаками по бульварах з велопереїздами на перерестях в цілому не викликала жодних заперечень (акценти на необхідності тимчасового виведення велодоріжок на бічні тротуари в місцях майданчиків будівництва метро також були сприйняті схвально), окрім ділянки від просп. Гагаріна до пам’ятника Слави де пропозиція вийти велосмугами на проїзні частини викликала неоднозначні відгуки (від посилання на нормативи про те, що нібито “9 м ширини недостатньо для 2 смуг авто і велосмуги” до “неможливості” вирішення проблеми паркування авто на краю проїзної частини).
Найбільшу дискусію викликало питання способу прокладення велоруху по Набережній. Якщо в центральній частині (від Річпорту до Мерефо-Херсонського мосту) ідея проходження велоруху по тротуару з боку Дніпра (в т.ч. і за рахунок звуження кишень для парковки вздовж проїзної частини), то пропозиція щодо можливості облаштування велосмуг зі звуженням ширини автосмуг чи зміни їх кількості на проїзній частині (з метою здешевлення робіт і більшого кілометражу) викликала багато критики з боку представників департаментів. Це стосувалося як Набережної Перемоги, так і Набережної Заводської. Пропонувалося для більшої безпеки винести велорух на пішохідну частину, попри те, що вона перебуває в занедбаному стані і потребує значних капіталовкладень в ремонт і реконструкцію, аж до будівництва з нуля на окремих ділянках.
В цілому ініціативна група погоджувалася з такою критикою, особливо зважаючи на те, що в ідеалі таке розміщення велоруху було б більш правильним. До того ж з облаштуванням велоруху (велодоріжок чи спільного вело-пішохідного руху) на тротуарах (де дозволяють умови) вирішується проблема адаптації пішохідних шляхів для МГН, що є важливим аспектом у формуванні міста зручного для життя.
Загалом було погоджено, що питання способу прокладки велоруху по Набережній варто узгоджувати з проектними організаціями, що будуть розробляти проект веломаршруту по Набережній. Проектна організація повинна буде розглянути (надати передпроектний аналіз і приблизний кошторис) обох рішень і порекомендувати найбільш оптимальне. На основі нього і буде виконаний робочий проект веломаршруту.
Однозначно було схвалено, що на всіх перехрестях, світлофорах і переходх проїзної частини необхідно поруч з пішохідними переходами облаштовувати велопереїзди для доступу на веломаршрут і острівці безпеки на багатосмугових магістралях. Також підтримана ідея про те, що в районах житлової забудови по Набережній необхідно організовувати локальний велорух з боку забудови.
Загалом виїзне засідання пройшло доволі продуктивно. Сподіваємося скоро побачити проект, а за ним і реалізацію принйамні цих перших 2 веломаршрутів. Звичайно, в пріоритеті лишається якнайшвидше прийняття Програми розвитку велоінфраструктури, вкотре підтримане чиновниками на словах.