Відкрите звернення Національної екологічної ради до Президента України

zsfoe

Шановні колеги!

Надсилаємо відкрите звернення Національної екологічної ради до Президента України щодо невідповідності займаній посаді Міністра екології та природних ресурсів України Шевченка І. А.

Українські природоохоронні організації вкрай стурбовані ситуацією, що склалася в Міністерстві екології та природних ресурсів України та в цілому в природоохоронній галузі.

Відкрите Звернення

 

Президенту України Порошенку П. О.

від 31 березня 2015 року

Вельмишановний пане Президенте України!

До Вас звертається Національна екологічна рада України, яка об’єднує всеукраїнські природоохоронні організації, осередки яких діють в усіх регіонах України, обласних центрах, містах та селах.

Українські природоохоронні організації вкрай стурбовані ситуацією, що склалася в Міністерстві екології та природних ресурсів України та в цілому в природоохоронній галузі. Пов’язана вона з тим, що на посаду Міністра екології та природних ресурсів України призначають осіб, які не мають ні необхідних знань у сфері природоохоронної діяльності, ні відповідного досвіду, ні належної компетентності, ні природоохоронної ціннісної орієнтації, що передбачено ст. 7 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Використання принципу політичної доцільності під час призначення вищих посадових осіб суперечить аксіомі державного управління, відповідно до якої суб’єкти управління можуть належним чином виконувати управлінські функції та створювати працюючі організаційні структури лише за умови, якщо вони розвинені краще й вище, ніж керовані об’єкти.

Вже вдруге після Майдану та Революції Гідності на посаду Міністра екології та природних ресурсів призначають некомпетентну особу, що призводить до значного зниження ефективності державного управління у сфері охорони довкілля та збалансованого використання природних ресурсів. Природоохоронна громадськість, яка охоплює сотні тисяч ентузіастів, що діють у громадських організаціях, школах, вузах, місцевих громадах, наукових установах, сприймає такі дії Верховної Ради України як відверте зневажання владою подвижницьких громадських дій, спрямованих на поліпшення стану довкілля.

Таким чином, законодавча та виконавча влада в Україні не налаштовані на партнерську співпрацю з тією частиною громадянського суспільства, яка переймається питаннями збереження довкілля. Разом з тим, саме в природоохоронній сфері накопичилася значна кількість проблем, які потребують термінового розв’язання, без чого неможливе ефективне виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також інших міжнародних природоохоронних угод.

В Україні постійно погіршується екологічна ситуація. Українці п’ють брудну воду, дихають отруєним повітрям, вживають неякісні харчові продукти, які містять небезпечні хімічні речовини та ГМО. Вирубування лісів, безконтрольне добування природних ресурсів, знищення родючих ґрунтів, забруднення природного середовища наближають нашу країну до екологічної катастрофи. Смертність немовлят віком до року в Україні є однією з найвищих у світі. Кризовий стан довкілля та пов’язаний з цим чинником вплив на здоров’я населення становлять загрозу національній безпеці України.

Підставою для написання цього листа став звіт Міністра екології та природних ресурсів України І. А. Шевченка про здобутки Міністерства за 100 днів роботи. На основі аналізу звіту можна зробити такі висновки:

1. Міністр І. А. Шевченко не представив план імплементації природоохоронних директив відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Тим самим свідомо чи несвідомо він вважає євроінтеграцію у сфері довкілля непріоритетним завданням для Мінприроди. Таким чином, І. А. Шевченко демонструє своє зневажливе ставлення до громадян України, які вийшли на Майдан з вимогою європейської інтеграції України. Разом з тим, виконання Україною положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка, зокрема, передбачає впровадження 26-ти директив і 3-х регламентів ЄС у сфері охорони довкілля, є надзвичайно складним завданням, що потребує особливої уваги Мінприроди України.

2. Міністр І. А. Шевченко ні під час призначення на посаду, ні під час звіту не представив проект реформування природоохоронної галузі в Україні. І це відбувається в той час, коли вже весь світ визнав необхідність докорінного реформування України та природоохоронної галузі зокрема. Натомість, громадські екологічні організації ще в червні 2014 р. розробили проект реформування природоохоронної галузі (додається). Втім, жоден з міністрів екології та природних ресурсів України навіть не розглядав цей документ.

3. Міністр І. А. Шевченко не звітує про виконання завдань Коаліційної угоди, зокрема щодо реформи системи управління довкіллям та інтеграції екологічної політики в інші галузеві політики, приведення чинного законодавства України у відповідність до вимог директив ЄС, зазначених у Додатку XXX Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

4. Натомість, міністр І. А. Шевченко в звіті часто подає факти та події, які відбулися раніше і без його участі, як свої здобутки, приписуючи собі заслуги, до яких він не має жодного відношення. В той же час звіт про роботу підміняється віртуальними «прожектами». У зв’язку з цим Річний план роботи Мінприроди України на 2015 р., затверджений Міністром 16 лютого 2015 р., є розмитим і неконкретним.

Шановний пане Президенте!

З огляду на викладене, громадські екологічні організації звертаються до Вас з проханням дати відповідні доручення щодо розгляду ситуації, що склалася в системі державного управління в сфері охорони довкілля та використання природних ресурсів, і порушити питання про звільнення із займаної посади міністра екології та природних ресурсів України Шевченка І. А.

Просимо Вашого сприяння у припиненні ганебної та хибної практики призначення на посаду Міністра екології та природних ресурсів України непрофесійних, некомпетентних і недосвідчених осіб, для яких екологічні цінності не є пріоритетними.

Громадські природоохоронні організації пропонують провести публічне обговорення кандидатур на посаду Міністра екології та природних ресурсів України.

Національна екологічна рада України висловлює надію на те, що зміни, які ми всі разом виборювали такою дорогою ціною, ефективна кадрова політика забезпечать якісне виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом та перетворять Україну на незалежну, демократичну, заможну європейську державу.

З повагою,

Голова Національної екологічної ради України Тетяна Тимочко

 

Посилання на звернення до Президента України:

https://drive.google.com/file/d/0BwV8RpPUSxUUR1pCUmkwcHRSZzBfb3FYTno2SGhhZnVDV2xj/view?usp=sharing

Посилання на проект реформування природоохоронної галузі:

https://drive.google.com/file/d/0BwV8RpPUSxUUdXd1dUFILTlRa3ctcmJfV2c1ZElGejNHdnBn/view?usp=sharing

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *