Автомобільні дороги майбутнього можуть мати спеціальні смуги, які перезаряджатимуть батареї електромобілів під час руху.
Ніщо не лякає водіїв електромобілів більше, ніж думка про кінець заряду посеред глухомані. Щоб послабити цей страх та заохотити більше водіїв вибирати електричні транспортні засоби, Англія випробовує зарядну систему, розміщену під дорожнім полотном та покликану перезаряджати батареї під час руху автомобілів.
«Потенціал підзарядки низько-емісійних транспортних засобів на ходу пропонує захоплюючі можливості, — говорить міністр транспорту Ендрю Джонс в офіційній заяві. — Уряд вже виділив £500 млн на наступні п’ять років, щоб вивести Британію на передову цієї технології».
Випробовування, які планується почати в кінці цього року, включатимуть установку зарядних систем під пробні дороги, які повторюватимуть умови реальних шосе. В цих системах «динамічної підзарядки» під асфальтом спеціальних зарядних смуг будуть сховані котушки, які здійснюватимуть безконтактну зарядку транспортних засобів, оснащених зарядними «приймачами».
«Технологія дозволить водіям транспортних засобів з мінімальними викидами долати великі відстані без необхідності зупинятись і заряджати акумулятор автомобіля», — говорить Деніел Вуд з Highways England, урядового агентства, яке здійснює нагляд над будівництвом та перебудовою шосе Англії. Розташування випробувальних доріг та інші відомості про зарядні системи наразі не відомі, оскільки Highways England ще не вирішили, з яким підрядником працюватимуть, говорить Вуд.
За британськими стандартами, транспортний засіб з мінімальними викидами — це такий, з вихлопної труби якого викидається 75 грамів або менше вуглекислого газу на кілометр їзди. Цим вимогам можуть відповідати стовідсоткові електромобілі, такі як Nissan Leaf; гібриди, здатні працювати на великих відстанях, використовуючи виключно електроенергію, такі як Toyota Prius Plug-In Hybrid; та електричні транспортні засоби з розширеним діапазоном, здатні пройти більше на одному заряді, такі як BMW i3.
Випробовування, як очікується, триватиме 18 місяців. В разі успіху, Highways England почне випробовування на реальних дорогах.
«Строки дуже сильно залежать від результатів випробувань, тому неможливо сказати, коли ми очікуємо, що технологія буде використовуватись на наших дорогах», — говорить Вуд.
Системи динамічної підзарядки вже випробовувались в декількох частинах світу. У Гумі, Південна Корея, 7,5-мильний автобусний маршрут здійснює зарядку електричних автобусів на ходу. Маршрут виявився успішним — автобусам не потрібно зупинятись для зарядки з підключенням — але на думку деяких експертів, система, ймовірно, досі дорожча за альтернативні, такі як зарядка автобусів за допомогою підвісних проводів. Volvo планує побудувати 300- чи 500-метрову випробувальну дорогу у місті Гетеборг в кінці цього року. Плани експериментувати з подібними технологіями в США були скасовані з фінансових причин. Англійські випробування повинні пройти певний шлях, поки стане видно чи такі плани здійсненні у фінансовому відношенні, коли мова йтиме про великі масштаби.
Втім, з продовженням стрімкого росту кількості електричних транспортних засобів на дорозі, з’являтимуться серйозні фінансові стимули впровадження технології динамічної підзарядки. У Великобританії в першому кварталі 2015 року було зареєстровано більше 9 тисяч транспортних засобів з мінімальними викидами, що на 366% більше порівняно з попереднім роком. Всього три роки тому, у 2012 році, було зареєстровано близько тисячі таких транспортних засобів. Британський уряд офіційно закликає споживачів зробити вибір на користь електромобілів. США мають набагато більший ринок — тут в період з січня по листопад 2014 року було продано майже 84 тисяч електричних транспортних засобів, що на 26% більше порівняно з попереднім роком.
За матеріалами eco-life.com