Команда «Чистого повітря для України» побувала у Запорізькій області. Це – перший етап чесько-українського проєкту «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів». Більш детально можна прочитати на сайті «Чистого повітря для України».
Відвідини області експерти розпочали з Комишуваської об’єднаної територіальної громади. Саме туди завітали представниця ГО «Анріка», координаторка проєкту Марцела Чернохова та лідер ГО «Зелений світ – Друзі Землі» Олексій Ангурець.
Комишуваську громаду можна сміливо називати прифронтовою. Бо відстань від її територій до бойових дій становить 30 кілометрів. А якщо слухати місцевих мешканців і їхати навпростець, до війни буде ще ближче, 18 кілометрів.
Експерти «Чистого повітря для України» поспілкувалися з заступницею селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, Надією Заяц та запитали її, як на довкілля у Комишуваській громаді впливають бойові дії.
За словами Надії Заяц, місцеві мешканці потерпають від посушливого клімату, відсутності централізованого водопостачання та нестачі якісної питної води.
«Потрібно розуміти, що в нашій місцевості немає тієї норми питної води, яку має вживати людина за добу. І якщо йдеться про якісну питну воду, то потрібно говорити про зменшення навантаження на бюджет громади. Тобто які кошти ми повинні закласти в бюджет, якщо будемо воду подавати централізовано. Який відсоток йтиме на забезпечення та допомогу незахищеним верствам населення. Тобто екологічні виклики потрібно прописувати, враховуючи економічний ефект, який своєю чергою перетинається із соціальним», — сказала заступниця селищного голови.
Утім мешканці територіальної громади страждають не тільки від негараздів, які їм принесла повномасштабна війна. Бо відсутність достатньої кількості лісових насаджень, централізованого водопостачання та ерозія ґрунтів стояли на порядку денному в громади і до російського повномасштабного вторгнення. Саме тому, на думку Олексія Ангурця, ці негаразди після 24 лютого тільки посилилися.
Після візиту до Комишувахи, експерти «Чистого повітря для України» відвідали село Зарічне. Воно є також частиною Комишуваської ОТГ і потерпає від будівельного сміття. Після початку повномасштабної війни, таких відходів стало більше в рази. Левова частка сміття – це уламками розбитих та демонтованих будівель.
На теренах громади пошкоджено до 800 будинків, зруйновано 8 адміністративних будівель, з яких декілька шкіл. Такими є дані реєстру пошкодженого і зруйнованого майна. У майбутньому Комишуваська громада планує реалізувати проєкт зі створення полігону будівельних відходів. На ньому передбачається їх переробка.
«Якщо ми говоримо про негативний вплив війни, то він колосально впливає на стан ґрунтів, води та здоров’я людей. Тому ми готуємо план відновлення з урахуванням довгострокових впливів, намагаємося їх прорахувати наскільки це можливо», — сказала Надія Заяц, заступниця селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Комишуваської ОТГ.
Експерти проєкту разом із Надією Заяц обговорили перспективу оснащення шкіл, дитсадків та лікарні альтернативними джерелами енергії. Це допоможе закладам функціонувати в умовах нестачі енергії в Україні. Команда проєкту «Чистого повітря для України» приїде в гості до Комишуваської громади іще. Під час наступного візиту візьмуть проби ґрунтів та води і проведуть польові дослідження.