Команда «Чистого повітря для України» поспілкувалася із представниками окупованої Пологівської ОТГ. Зустріч відбулася у рамках чесько-українського проєкту «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів». Про це більш докладно можна почитати на сайті «Чистого повітря для України».
Але оскільки з пологівської громади і досі не вигнали рашистів, координаторка проєкту Марцела Чернохова та лідер ГО «Зелений світ – друзі Землі» Олексій Ангурець приїхали до Запоріжжя. Саме туди евакуювався виконавчий апарат громади.
На робочу зустріч з командою проєкту прийшли всі керівники та спеціалісти провідних відділів Пологівської ОТГ. Всі вони прагнуть повернутися додому як найскоріше та відновлювати громаду.
«Комишуваха — це майже лінія фронту, а ми (Пологівська громада) — окуповані. І, на жаль, поки що не звільнені. Ми розуміємо, що допомогти нам складно через окупацію, і це не буде завтра. Тому ми дуже вдячні вам, що ви приїхали саме до нас, не побоялися такого виклику», — почав нашу зустріч голова Пологівської громади, Юрій Коноваленко.
Пологівська ТГ — сільська територія, але Пологи — це промислове місто серед усіх сільських громад області. На території громади є об’єкти, які можуть нести небезпеку довкіллю та здоров’ю людей. Тому питання екологічних викликів та ризиків стоїть гостро для місцевої влади.
«За інформацією, яку ми маємо на сьогодні, охарактеризувати загальний стан громади можна як критичний. Проте оцінити фактично наслідки та вплив війни за три роки наразі не маємо змоги через окупацію», – розповів Юрій Коноваленко.
Відтак росіяни зруйнували очисну станцію. На думку спеціалістів одного з відділів Пологівської ОТГ, всі нечистоти окупанти зливають до річки Конка. Крім того, окупанти здійснюють поховання в межах природоохоронної зони. Усе це може дуже погано вплинути на ґрунтові води.
Юрій Коноваленко вельми переймається через стан і роботу складських та виробничих приміщень Пологівського олійноекстракційного заводу. Під час російських бомбардувань мешканці молилися, щоб туди не влучили окупанти. Бо завод – вибухонебезпечний об’єкт.
«Тож як мінімум маємо на сьогодні три виклики, про які ми знаємо, і які матимуть і короткострокові й довгострокові наслідки для навколишнього середовища та здоров’я людей. І у вирішенні цих питань вже потребуємо допомоги. І хоч поки наша громада гостює у Запоріжжі, ми готові працювати. Якщо ви скеруєте, в якому напрямку діяти, дасте рекомендації по дезактивації ґрунтів, написанні методологій тощо, це вже буде чималою базою для початку відбудови Пологівської громади одразу після деокупації», — додав Юрій Коноваленко.
Олексій Ангурець розповів, що Чехія має великий досвід щодо деконтамінації (процесу проведення медико-санітарних заходів для усунення хімічних, радіаційних чинників та біологічних агентів). Він стане в нагоді при розробці стратегії відновлення території Пологівської громади.
«Вже зараз ми можемо дослідити, які забруднювачі від тих, чи інших підприємств потенційно шкідливі та небезпечні, яку шкоду наносять. А після звільнення територій вже зробимо обстеження, аналізи, відбір проб. І матимемо повну картину для аналізу та подальшої роботи в розробці деконтамінації цих територій в разі необхідності», — зауважив експерт.
Очистити територію Пологівської громади допоможе міжнародна компанія «Деконта», з якою співпрацює «Арніка» та проєкт «Чисте повітря для України». Вона спеціалізується на очищенні територій, пов’язаних з наслідками військових дій або забруднених військовими об’єктами.
На думку Марцели Чернохової, роботу на теренах Пологівської громади слід розпочати з маленьких кроків.
«Я розумію, що говорити і працювати зараз над планами відновлення — це нескінченна робота. Ми можемо починати з маленьких кроків, які реально робити вже зараз. Наші можливості дозволяють вже зараз розробити план можливих дій та рекомендації для вже відомих критичних проблем, які ви означили. Наприклад, проблеми з підземними водами. Практичний покроковий план: аналіз води, аналіз ґрунту, розробка методології очищення тощо. Щоб це вже було готово, і після деокупації одразу можна було б діяти», – переконана Марцела Чернохова.
Команда проєкту та представники Пологівської громади вирішили, що боротьбу з шкодою довкіллю слід розпочати із оцінками викликів, які ще існували до російського вторгнення. А також слід проаналізувати поточу ситуацію з наявних, хоча й неофіційних джерел інформації.