КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради скоро відновить свою роботу. Фінансування уже виділили європейські партнери: чеська неурядова організація «Арніка» та Чеське агентство розвитку.
Про це повідомив на пресконференції у «Відкритому» експерт з екології та сталого розвитку програми «Чисте повітря для України» Олексій Ангурець.
«Уже почалося відновлення роботи обладнання. Сподіваюся, через декілька місяців ми дамо дані. Я не можу сказати, що картина буде повною, оскільки референтних станцій, здатних виміряти усі необхідні показники, у Дніпрі лише дві. Вимірювання на них відбувається протягом всієї доби і дасть нам розуміння про стан атмосферного повітря, – пояснив ситуацію Олексій Ангурець.
Починаючи з 2022 року, державний моніторинг якості атмосферного повітря у Дніпрі та області був відсутній. Обласна влада перестала виділяти кошти через повномасштабну війну. Натомість працювала система громадського моніторингу.
«Вона відбувається на платформі мережі EcoCity і складається з станцій вимірювання, які придбали люди, або їх передали їм безкоштовно», – пояснив Олексій Ангурець.
На думку експерта з екології, для повного аналізу якості повітря даних зі станцій EcoCity недостатньо також. Вони не можуть покрити всі потреби міста та області. А тому, неспроможні об’єктивно показати стан атмосферного повітря. Утім, вся аналітика, яка публікується на сайті «Чистого повітря для України» та розповсюджується через соціальні мережі, створюється на основі громадських станцій EcoCity.
Також в рамках україно-чеського проєкту «Зелене відновлення постраждалих від війни регіонів» планується розміщення близько 40 станцій моніторингу якості повітря на запити територіальних громад. Їх ставитимуть у місцях, де вони даватимуть максимальний результат.
«Станції виготовлять наші партнери з EcoCity. Наразі продовжується аналітичний етап зустрічі з громадами і збір їхніх побажань. Де саме стоятимуть станції, буде відомо пізніше. Їх місце розташування визначатиме наша команда. Бо інколи, громади бажають встановити станції моніторингу, але загальний стан повітря на їхніх територіях цілком задовільний. Ми надаємо перевагу місцевостям, де є певні проблеми», – підкреслив Олексій Ангурець.
За умовами проєкту «Зелене відновлення постраждалих від війни регіонів» експерти оберуть кілька громад, для яких фахівці розроблять план спрощеного моніторингу.
«Не можна казати, що це повноцінні плани. Йдеться про рекомендації і певні документи, які допоможуть розуміти загальний стан повітря і допомогти встановити станції моніторингу, саме в тих місцях, де вони будуть давати максимальний ефект», – Олексій Ангурець.