На міжнародній конференції COP29 спілкувалися про український зелений перехід

У Баку триває Конференція ООН з питань клімату (COP29). 13 листопада на Українському павільйон відбулася дискусія «Зелений енергетичний перехід України: шлях до стійкого майбутнього», – повідомляє сайт Міністерства довкілля.

Про те, як нашій державі досягти енергетичної незалежності та виконати кліматичні зобов’язання спілкувалися представники влади, бізнесу, громадськості та міжнародні партнери. Україна має чіткий намір перейти до відновлюваних джерел енергії.

– Ми повинні адаптуватися до нових потреб, щоб здійснити справедливий енергетичний перехід, – сказала заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва.

Учасники дискусії обговорювали роль газу й нафти як перехідних ресурсів, політичні та правові аспекти зеленої трансформації, перспективу розвитку відновлюваних джерел енергії, справедливу трансформація вугільних регіонів, створення робочих місць та залучення інвестицій для розвитку зеленої економіки, а також досягнення цілей вуглецевої нейтральності до 2050 року.

Наразі в Україні працює достатньо кліматичних ініціатив. Вони є і в транспортному, і в житловому, і в енергетичному секторі. Про це розповів голова комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України Олег Бондаренко. Зараз влада намагається вдосконалити механізми, які дозволять бізнесу та громадам стати членами ринку відновлювальної енергії. На думку Олега Бондаренка, законодавчий процес — одна з запорук для досягнення кліматичних цілей.

Іншою запорукою є достатнє фінансування.  Про те, як його досягти, розповідав Олексій Рябчин, радник Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України. Основними джерелами фінансування є міжнародна допомога та програми підтримки від галузевих фондів та організацій. Але для цього потрібен чіткий план дій.

Україні вже допомагають міжнародні партнери. На цьому наголосила програмна аналітикиня ПРООН в Україні Мартін Яре. Вона разом із керівницею Green Energy Recovery Program ПРООН в Україні Юлією Рибак презентували Програму відновлення зеленої енергетики, яка працюватиме до 2029.

Ця програма ПРООН, в умовах постійних російських атак на українську критичну інфраструктуру, та за підтримки міжнародних партнерів допоможе вирішити нагальні енергетичні потреби. Йдеться про два пріоритети: термінове забезпечення безперервної роботи критичної енергетичної інфраструктури та виробничих потужностей, а також впровадження стратегічних дій для прискорення переходу до зеленої енергетики. А здійснити такий перехід допоможе децентралізована система виробництва енергії – розвиток безпечної, розподіленої генерації.

На цей час, ключовим джерелом енергії може стати газ. Так само, він матиме важливе значення в умовах війни. На цьому наголосив голова наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Ентоні Маріно.

Ще одна мета заходу – посилення співпраці держави та бізнесу для підвищення енергетичної ефективності на місцевому рівні.  Тому дуже добре, що у 2024 році у СОР взяли участь не лише українські урядовці, але й підприємці. На цьому зауважила Вікторія Киреєва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *