Студенти Дніпровського державного аграрно-економічного університету прослухали лекцію експерта з екології та сталого розвитку Олексія Ангурця про моніторинг довкілля під час війни. Вона відбулася 19 листопада, повідомляє «Чисте повітря для України».
Моніторинг у зоні бойових дій: виклики та значення
Бойові дії мають колосальний вплив на довкілля зі знаком мінус. Руйнування інфраструктури, вибухи боєприпасів, пожежі та викиди шкідливих речовин — це лише частина факторів, що забруднюють повітря, ґрунт і водойми. Саме тому, як зазначив Олексій, Ангурець, моніторинг довкілля є ключовим інструментом для оцінки наслідків війни та планування відновлення.
Експерт наголосив, що варто зберігати та передавати дані про стан навколишнього середовища в Україні міжнародним організаціям. Такі відомості допоможуть відсудити в росії компенсацію за шкоду довкіллю.
Студенти дізналися про роботу проєкту «Чисте повітря для України». Він починався з кількох станцій вимірювання в Івано-Франківську, а зараз охоплює всю країну. Проєкт підтримує чеська недержавна громадська організація «Арніка», і він вже понад 6 років допомагає відстежувати якість повітря.
Олексій Ангурець зробив акцент на роботі мережі в умовах війни. Станції моніторингу фіксують у реальному часі наслідки бойових дій, а також аналізують вплив руйнувань, пожеж та промислових аварій. А ця інформація актуальна не лише для екологів, а важлива і для гуманітарних ініціатив та планування здоров’я населення.
Інноваційні технології в руках студентів
На лекції Олексій Ангурець розповів, якими бувають сучасні підходи до планування екологічного моніторингу. Експерт представив приклади використання сенсорних мереж, а також стаціонарних і мобільних лабораторій. Усі вони, попри складні умови, можуть оперативно збирати та аналізувати дані.
«Молоде покоління має важливу місію — навчитися користуватися новітніми технологіями та брати участь у відновленні довкілля після війни», — підкреслив експерт.
На лекції Олексій Ангурець наголосив, що попри війну екологічна відповідальність та моніторинг залишаються надзвичайно важливими завданнями. Завдяки таким заходам, молодь підвищує свій рівень знань та свідомості і стає готовою долучитися до відновлення країни.
Лекція у Дніпровському державному аграрно-економічного університеті — приклад якісної співпраці між науковцями, активістами та закладами освіти. Такі заходи сприяють формуванню нового покоління відповідальних лідерів, які працюватимуть на благо і України, і планети Земля в цілому.