У медіа, зокрема на сайті Ventusky з’явилася інформація про погіршення стану атмосферного повітря в Україні з 13 лютого. Причина – хмара пилу, яка буцімто рухається до України з Європи.
«Наразі ситуація зі якості атмосферного повітря в Україні є стабільною. Погіршення — не зафіксовано», – повідомили у Міндовкіллі.
Ознайомитись з інформацією, отриманою з різних типів пунктів спостережень в Україні можна на сайті «Екозагроза».
Але якою ситуація буде далі? Чи дійсно вплине хмара пилу з Європи на українське повітря?
У ЄС основне джерело інформації з питань стану довкілля є Європейська Екологічна агенція (ЕЕА). За її даними, наразі в Європі дійсно спостерігається погіршення якості повітря через підвищення вмісту твердих часток РМ 2,5. Ознайомитись з цими даними можна ТУТ.
Тому Міндовкілля поспілкувалось з експертами Фінського метеорологічного інституту, які надають Україні всебічну підтримку в рамках проєкту UFAIR у сфері якості повітря.
Фінські фахівці повідомили, що напрям руху пилової бурі йде на захід. Тобто, у протилежний від України бік. За їхніми словами, найбільш імовірна причина такої якості повітря є погодні умови. Йдеться про високий тиск над територією Німеччини та Польщі і температура біля 0 С. А це сприяє накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.
За даними наземних постів Укргідрометцентру, станом на 11 лютого не фіксується пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів у найближчі дні також немає.
Прогноз атмосферних умов і їх впливу на забруднення повітря:
11-12 лютого — повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, тому забруднене повітря не надходитиме з Європи (куди переміщується невелика кількість пилу, тож до нас він не дійде).
13 лютого — антициклон, слабкий вітер (1-5 м/с), можливе накопичення місцевого забруднення, особливо в великих містах (транспортні викиди), та в зоні розміщення ТЕС.
14-15 лютого — зміна погоди: вітер посилиться (5-12 м/с), очікується похолодання та опади (переважно сніг), які очистять повітря.
Якщо якість повітря в Україні зміниться, про це у Міндовкіллі повідомлять додатково.