Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проєкт закону «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами», – повідомляють у Міндовкіллі.
У програмі є чіткий перелік завдань, які треба виконати, щоб в Україні запрацювала інфраструктура довгострокового зберігання та захоронення радіоактивних відходів.
«Програма необхідна для забезпечення безпеки нинішніх та майбутніх поколінь. Її реалізація дозволить удосконалити способи поводження з радіоактивними відходами. Крім того, будуть створені умови для використання атомної енергетики та залучення інвестицій у галузь», –переконаний заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Власенко.
На реалізацію програми планують виділити 20 мільярдів гривень, до 2032 року. Джерела фінансування – Державний фонд поводження з радіоактивними відходами та загальний фонд державного бюджету, а також міжнародна технічна допомога.
За словами Сергія Власенка, ця програма – дороговказ для міжнародних партнерів, які хочуть зробити внесок до радіаційної безпеки.
Ось що дасть реалізація її заходів:
⏺розв’яже комплексні проблеми у сфері поводження з радіоактивними відходами;
⏺ захистить населення та персоналу спеціалізованих підприємств стане якіснішим;
⏺вирішить нагальне питання для атомних станцій щодо створення сховищ для зберігання та захоронення радіоактивних відходів, що забезпечить надійну та безпечну експлуатацію АЕС України;
⏺зможе залучити науковців.