Росія завдала шкоди українському довкіллю мінімум на 82 мільярди євро

На початок 2025 року зафіксовано понад 7 500 випадків екологічних правопорушень, які вчинила проти України росія, повідомляють у Міндовкіллі. Також назвали суму, на яку завдала збитків нашому навколишньому середовищу держава-агресорка. Про це стало відомо на брифінгу ОБСЄ,  присвяченому наслідкам російської агресії для українського довкілля.

Захід відбувся у межах проєкту: «Оцінка впливу війни проти України на навколишнє середовище та варіанти відновлення», який ініціювала ОБСЄ у березні 2023 року. У брифінгу взяли участь міжнародні експерти та представники ОБСЄ.

Україна документує всі російські злочини від самого початку повномасштабного вторгнення. Окупанти завдали збитків українському довкіллю на 82 мільярди євро, повідомили у Міндовкіллі. І це без врахування нещодавніх пошкоджень на Чорнобильському конфайнменті.

Також у відомстві назвали найсерйозніші злочини росіян проти української екологічної системи. Ними є: руйнування Каховської греблі, отруєння річки Сейм, великий розлив нафти в Керченській протоці, спричинений аварією російських танкерів «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239», а також напівзруйнований стан Чорнобильського конфайнменту.

Крім того, майже 25% загальної території України забруднено вибухонебезпечними речовинами. Також 557 шахт перебувають під окупацією і не мають належного догляду. Росіяни захопили 10 національних парків, 8 природних заповідників і 2 біосферні заповідники. Також пошкоджено 744 водогосподарські об’єкти, для відновлення яких необхідно 7,7 млрд євро.

«Екологічні наслідки війни проти України мають не лише національний, а й глобальний вимір. Екологічна шкода, завдана Україні, має хвильовий ефект по всій Європі. Забруднення повітря, води та руйнування життєво важливих екосистем – це проблеми, які не зупиняються на національних кордонах. Сьогодні ми не лише документуємо злочини проти довкілля, але й закладаємо основу для сталого відновлення, щоб зробити Україну екологічно безпечною та енергонезалежною країною майбутнього», наголосив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Власенко.

Російська агресія в Україні спричинила багато екологічних загроз. Вони поширюються на всю Європу, а наслідки відчуватимуться ще не одне десятиріччя. Ось, про що йдеться.

  1. Вибухи, пожежі та руйнування інфраструктури забруднюють повітря. Відбуваються викиди токсичних речовин, які розповсюджуються не тільки теренами України, але й перетинають кордон.
  2. Руйнування водних екосистем труїть річки й ґрунтові води. А вода перетікає у сусідні країни.
  3. Знищення лісів, заповідників та агроландшафтів руйнує екосистему і порушує природний баланс у регіоні.
  4. Атаки на Чорнобильську зону відчуження та окупація Запорізької АЕС становлять ризики радіаційного забруднення не лише Україні, але й всій Європі.

Під час брифінгу експерти Міндовкілля та ОБСЄ представили комплекс заходів. Усі вони спрямовані на оцінку та подолання екологічних наслідків війни. У межах проєкту ОБСЄ зараз проводиться оцінка екологічної шкоди, завданої війною, у співпраці з національними органами влади. Також здійснюються поглиблені тематичні дослідження, які дозволяють визначити масштаб і характер впливу бойових дій на довкілля.

Наразі розробляються та вдосконалюються урядові інструменти інструментів, необхідні для ефективного планування заходів у надзвичайних ситуаціях. Важливий акцент – на підвищенню рівня знань серед фахівців, які проводять екологічний моніторинг.

Наразі українські експерти розробили 7 методологій для оцінки шкоди, яку завдали росіяни. Йдеться про воді, земельні, лісові ресурси та якість повітря.

«Проте для проведення ефективної оцінки та подальшого відновлення довкілля необхідні термінові та консолідовані дії на міжнародному рівні. Потрібне фінансування, технологічна підтримка та експертна допомога для відновлення зруйнованих екосистем і запобігання новим екологічним загрозам», – повідомляють у Міндовкіллі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *