«Тіньовий флот» росії загрожує Чорному морю

Російські кораблі роблять шкоду довкіллю. Від аварії танкерів «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239» у Чорне море вилилися тисячі тонн мазуту. Наслідок – отруєння води та загибель морської біоти.

Саме тому, представництва України та Норвегії при Європейському Союзі організували спільний захід. Назва – «Війна в Україні – як націлитися на тіньовий флот, що перевозить російську нафту та газ, і як ми можемо посилити безпеку на морі під час війни?», – повідомляють у Міндовкіллі.

На нього завітали представники ЄС та держав членів, громадянського суспільства, промисловості та морського бізнесу.

Учасники говорили про те, як не дати росії використовувати її «тіньовий флот» для транспортування газу та нафти, не дозволити їй обходити санкції та посилити загальну безпеку на морі.

Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Сергій Власенко представив онлайн дані про наслідки екологічної катастрофи від дій росії. Вдовж узбережжя тимчасово окупованого Криму, загинув 61 дельфін та понад 700 птахів. За допомогою супутникових даних фахівці зафіксували мазутну пляму. Її довжина – до 15 км.  Науковці на узбережжі Одещини взяли проби води і їх дослідження продемонструвало значне перевищення концентрації токсичних речовин.

«Експерти наголошують: мазут, що осідає на морському дні, стане довготривалим джерелом забруднення, загрожуючи рибальству, морському біорізноманіттю та навіть безпеці продуктів харчування», – повідомляють у Міндовкіллі.

Український науковий центр екології моря розробив рекомендації щодо моніторингу та ліквідації наслідків забруднень, а профільні відомства працюють над залученням міжнародної допомоги для екологічної безпеки Чорного моря.У Міндовкіллі назвали зіткнення російських танкерів – піратством.

«Це – наслідок російської практики експлуатації старих аварійних суден, які перевозять нафту та газ, порушуючи усі міжнародні норми та правила. Ці «танкери-привиди», що входять до так званого «тіньового флоту», дозволяють росії обходити санкції та продовжувати фінансування війни. Вони курсують світовими морями без належного страхування, без контролю, без дотримання екологічних стандартів. І трагедія 15 грудня – лише один із багатьох прикладів того, якими можуть бути наслідки такого морського піратства», – повідомили у відомстві.

Україна постійно інформує міжнародне співтовариство про російські злочини проти довкілля. Вона вже направила звернення до Комісії із захисту Чорного моря від забруднення (BSC), Міжнародної морської організації (IMO), Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) та UNESCO.

На позачерговому засіданні BSC, на підкомітеті IMO Україна наголосила на відповідальності росії за катастрофу. Вона зробила акцент на непридатних суден, які використовує держава-агресорка. А це – невиконання міжнародних конвенцій UNCLOS, MARPOL. Нашу державу підтримали делегації Австралії, Канади, Японії, Норвегії, Польщі (від імені ЄС), Великої Британії та США. Учасники також обговорили посилення заходів проти «тіньового флоту», який використовується для нелегальних перевезень та обходу санкцій.

Також Україна має намір представити докази екологічних злочинів росії на Конференції ООН із захисту океанів (UNOC3). Захід відбудеться у Ніцці і запланований на червень 2025 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *