Коли відновить роботу лабораторія з дослідження фольклору?

Лабораторія з дослідження фольклору Придніпров’я була створена у 1988 році за ініціативою професора Клавдії Павлівни Фролової. Було багато спроб закрити лабораторію за останні роки. Ми впевнені, що треба оптимізувати сили громадськості, щоб врятувати цю унікальну лабораторію!

У Дніпропетровську припинила роботу єдина в Україні науково-дослідна лабораторія українського фольклору, народних говорів та літератури Придніпров’я, б’є на сполох громадськість. Лабораторія – в структурі філологічного факультету Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара. Громадські активісти заявляють про «політичне підґрунтя припинення роботи лабораторії». Між тим у самому виші зазначають, що лабораторію не закривали, шукають необхідні кошти для продовження досліджень.

Лабораторія українського фольклору, народних говорів та літератури Придніпров’я у дніпропетровському університеті діє понад 25 років. Фахівці провадять науково-дослідну роботу – їздять в етнографічні експедиції, збирають взірці усної народної творчості, досліджують говірки, організовують наукові конференції, видають книжки. Зокрема, майже щороку випускають збірку фольклорних матеріалів – народних загадок, прислів’їв, пісень тощо, зібраних на Придніпров’ї. Якщо ця робота припнеться, мовознавча наука в регіоні понесе значну втрату, б’є на сполох громадськість.

Кандидат філологічних наук, а нині – пенсіонер, який стояв біля витоків лабораторії, Микола Долгов стурбований: хто ж тепер досліджуватиме фольклор Наддніпрянщини?

«Ця лабораторія – єдина в своєму роді, це ж лабораторія з вивчення всього Придніпровського регіону. Вона брала для вивчення регіони, прилеглі до Дніпра. Ніхто її не може замінити. А це ж фольклорна пам’ять народу! А ви знаєте, що таке пам’ять відібрати в народу? Це відібрати все. Так важко було її відкрити, в 1988 році її тільки відкрили… І ось таке», – сказав Радіо Свобода Микола Долгов.

Звістку про можливе припинення роботи мовознавчої лабораторії оприлюднили на дніпропетровському Євромайдані. Активісти побачили політичне підґрунтя: лунали думки про те, що йде «цілеспрямована відмова від підтримки досліджень української мови».

«Джерел фінансування не існує»

У Дніпропетровському національному університеті такі звинувачення відкидають. На інформаційний запит Радіо Свобода надали офіційну відповідь за підписом ректора вишу Миколи Полякова. У документі мовиться: коштів на роботу лабораторії поки нема, однак рішення про її закриття не ухвалювали.

«Науково-дослідна лабораторія українського фольклору, народних говорів та літератури Придніпров’я функціонує в структурі науково-дослідної частини ДНУ згідно з наказом від 26.12.2012 № 827 на кафедрі української літератури. Наразі в ДНУ не приймалося рішення щодо припинення роботи вищезазначеної НДЛ. На жаль, станом на 01.01.2014 року джерел фінансування наукових досліджень цієї лабораторії не існує», – йдеться в офіційній відповіді на запит Радіо Свобода.

За даними з університету, жодного з шести наукових співробітників лабораторії не звільнили.

«З метою збереження науково-дослідної лабораторії та її фахівців шістьох працівників цієї лабораторії тимчасово було переведено на інші посади в ДНУ», – йдеться у повідомленні.

Кандидат філологічних наук Валентина Галацька сказала Радіо Свобода, що фахівці сподіваються невдовзі продовжити свої дослідження.

«Сказали, що відновлять. Буде ухвалений державний бюджет України – і відновлять. Це може бути коли? Не знаємо, але дуже на це сподіваємось. Наступна тема досліджень є, вона затверджена Міністерством, і пов’язана з культурологічними аспектами фольклору», – зазначила науковець.

Тим часом в університеті зазначають: виш разом з керівництвом філологічного факультету «продовжує пошук джерел фінансування (як держбюджетних, так і позабюджетних)» для мовознавчої лабораторії.

 

Автор: Юлія Рацибарська

http://www.radiosvoboda.org/content/article/25230208.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *